Bilginin hangi sınıfa ait olacağına bilginin sahibi olan kişiler karar verir. Bilgi sınıflandırma tanımlarını ve politikasını yazan komite bilgi sahibi olan kişilere sınıflandırma konusunda yardımcı olabilirler, fakat sınıflandırma konusunda son karar bilginin sahibine aittir. Bilgi sahibi bu kararı verecek en uygun kişidir çünkü bilginin kullanımını ve o kurum için değerini en iyi bilen kişidir.

Veritabanı yöneticisi (DBA) bilginin düzgün sınıflandığını ve korunduğunu garanti eden iyi bir kontrol noktası olabilir. Veri sahipleri sınıflandırmayı yapar ama sınıflandırmalar iletişimden uzak olduğu için (kötü tebliğ edildiği için) programcılar tarafından sınıf derecesi unutulabilir.  Yeni dosyalar oluşturulduğunda, DBA programcıların üzerinde çalıştıkları bilginin gerçekten anlaşılıp anlaşılmadığını garanti etmek amacıyla sınıfını gözden geçirebilir.  Yeni oluşturulan dosyalar geliştirme ortamından gerçek ortama atıldığında, DBA varsayılan dosya erişiminin düzgün yapıldığını ve bilgi sınıflandırışının doğru yapıldığını garanti etmek amacıyla son bir kontrol gerçekleştirebilir.

Son olarak, bilgi sahipleri en azından yıllık olarak verilerinin doğru sınıflandırıldığını gözden geçirmelidir. Önceki yıllarda hizmete özel gibi görünen bilgi daha sonra gizli durumuna çekilebilir. Hizmete özel bilgiler zamanla kamuya açık Tasnif Dışı bilgilere dönüşebilir.